Daniškoji atliekų tvarkymo sistema skinasi kelius Lietuvoje – jau taikoma didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse

Kaip atrodo Lietuvoje diegiama daniškoji atliekų tvarkymo sistema, jau galima pamatyti Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) aikštelėse. Dvidešimt keturios didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų aikštelės tapo pirmuoju realiai veikiančiu ženklinimo daniškosiomis piktogramomis pavyzdžiu. 

„Praktinis pirmosios bendrovės įsitraukimas, kuris, tikimasi, paplis visoje Lietuvoje ir leis šaliai tapti unifikuotos Šiaurės šalyse veikiančios rūšiavimo sistemos dalimi. VAATC įsitraukimą laikome vienu iš pusantrų metų vykdyto visuomenės informavimo ir švietimo projekto pirmojo etapo pasiekimų. Tai – gera pradžia,“ – sakė Toma Buivydaitė, projektą įgyvendinančios VšĮ „Mes Darom“ vadovė. 

Gyventojai konteinerius atpažins pagal piktogramas 

VAATC aikštelių eksploatacijos skyriaus vadovas Aurimas Uldukis įsitikinęs, jog prie atliekų konteinerių pritvirtintos daniškosios piktogramos palengvins darbą ir aikštelėse dirbantiems operatoriams, ir patiems gyventojams tinkamai išrūšiuoti atliekas bus paprasčiau. 

„Iki šiol į aikšteles atvykdavusius gyventojus reikėdavo kone fiziškai palydėti iki konteinerio, į kurį metamos konkrečios rūšies atliekos. Tikimasi, jog sulig informacinių ženklų ant konteinerių atsiradimu gyventojams naudotis aikštelėmis bus dar lengviau ir patogiau – atsiras vizualinė sąsaja tarp ženklo ant konteinerio ir išmesti atvežtų daiktų. Pvz., jei atvežėte sofą ar kitus baldus, metate juos į konteinerį, ant kurio pavaizduotas sofos simbolis“, – pasakojo A. Uldukis. 

Jis atkreipė dėmesį, jog kol kas aikštelėse galima tik iš dalies pamatyti, pasibandyti, kaip atrodo daniškoji atliekų tvarkymo sistema, o visu šimtu procentų ji veiks, kai įsitrauks visi proceso dalyviai: pakuočių gamintojai ir importuotojai, atliekas tvarkančios įmonės, savivaldybės ir, žinoma, gyventojai. „Kuo plačiau bus naudojamos piktogramos, tuo didesnis bus jų atpažįstamumas ir tuo efektyvesnė bus pati sistema“, – pabrėžė A. Uldukis. 

Daniškosios atliekų rūšiavimo bei tvarkymo sistemos pagrindas – vienodas ženklinimas, kai tuo pačiu simboliu (piktograma) žymima ir pakuotė, ir konteineris, į kurį pakuotė turi būti išmetama rūšiuojant.

90 proc. apklaustųjų sistemą vertina teigiamai  

Tarp svarbiausių visuomenės informavimo ir švietimo projekto pirmojo etapo tikslų buvo išsiaiškinti visų atliekų tvarkymo dalyvių – gyventojų, atliekas utilizuojančių įmonių, verslo, valstybinių institucijų – poreikius, supažindinti juos su daniškąja sistema ir sudaryti Lietuvai skirtų piktogramų rinkinį.   

Tiriant daniškųjų piktogramų pritaikymo galimybes Lietuvoje, buvo atlikta gyventojų apklausa, sistema pristatyta regioninių atliekų tvarkymo centrams. Apklausa parodė, jog daniškąją atliekų tvarkymo sistemą dėl jos paprastumo, aiškumo teigiamai vertina 90 proc. apklausos dalyvių. 

Šiuo metu atrinkta ir Lietuvai adaptuota 50 simbolių, kurie priskiriami 14-ai kategorijų. 

Įsitraukimas – tik savanoriškas 

Vienas pagrindinių daniškosios sistemos principų – visos suinteresuotosios pusės joje dalyvauja savanoriškai, matydamos sistemos naudą ir vertę. Todėl ypač rūpinamasi jos patrauklumu, taikymo patogumu. Norintieji susipažinti su sistema ar planuojantieji ja naudotis visą reikiamą informaciją ras  svetainėje https://atliekuzenklinimas.lt/. Joje yra ir šiuo projekto etapu paruoštas piktogramų naudojimo vadovas, kuris išsamiai paaiškina piktogramų ženklus. Visi simboliai paruošti naudojimui ir sukelti į svetainę – tereikia juos parsisiųsti ir atsispausdinti.

Tarp artimiausiu metu dar laukiančių projekto darbų – susitikimai su Lietuvos savivaldybėmis, kurių metu bus pristatoma daniškoji atliekų tvarkymo sistema bei pirmieji projekto rezultatai. 

„Šiuo metu daniškąja sistema jau naudojasi Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras. Tikimės, kad Lietuvoje bus ir daugiau savivaldybių, kurios matys sistemos naudą. Tarp tolesnių, tiesa, jau antrojo projekto etapo darbų – susitikimai su gamintojais ir importuotojais, nuo kurių ypač didele dalimi priklauso, ar produktų pakuotės bus ženklinamos piktogramomis, – sakė T. Buivydaitė. – Galutinis daniškosios sistemos tikslas – unifikuota atliekų rūšiavimo sistema, veikianti visose Šiaurės šalyse ir ją lydinti paprasta, aiški komunikacija, kuomet nei skirtingų savivaldybių, nei skirtingų šalių rūšiavimo ir atliekų perdirbimo skirtumai netrukdo vartotojui suvokti, kaip teisingai rūšiuoti atliekas“. 

Danijoje ši 2016 metais sukurta atliekų rūšiavimo sistema vadinama nacionaline, nes ją taiko absoliuti didžiuma savivaldybių. Taip pat sistema taikoma Švedijoje, o artimiausiu metu turėtų pradėti veikti Suomijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir Baltijos šalyse, – projekte dalyvauja ir daniškosios atliekų tvarkymo sistemos galimybėmis aktyviai domisi latviai ir estai. 

Šį visuomenės informavimo ir švietimo projektą, kuriuo visuomenė yra kviečiama prisijungti prie daniškosios atliekų rūšiavimo sistemos, inicijavo Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje kartu su vykdančiuoju parneriu VŠĮ „Mes darom“ ir Aplinkos ministerija.